Ne želimo plaćati skuplju vodu i odreći se svog prirodnog bogatstva

Na današnjoj izvanrednoj skupštini Zagebačke županije u svezi nacrta uredbe o uspostavi uslužnih područja koje je uputilo resorno ministarstvo, a koje se stavlja u poziciju da gotovo svim vodoopskrbnim sustavima koji se nalaze na području Zagrebačke županije treba upravljati tvrtka iz grada Zagreba. To je samo još jedna cigla manje u zidu u smjeru preustroja županija i pokušaj usisavanja najbitnijih resursa Zagrebačke županije od grada Zagreba.

Vrlo bitno je bilo razumjeti da ove odluke i prijedlozi nadilaze političke stavove Stranaka, jer se radi o dobrobiti za cijelo stanovništvo naše županije i tu bi trebao biti jasan zaključak bez obzira kojoj političkoj stranci pripadate.
Naravno SDP je bio drugačijeg mišljena što je razumljivo, jer su pozicija u državnoj vlasti, samo se nameće pitanje koliko vode brigu o svojim građanima na nivou u županiji.

Klub Laburista u skupštini Zagrebačke županije glasao je ZA donošenje zaključka o potpisivanju Pisma namjere u kojoj ne želi potpasti pod upravljanje grada Zagreba.

Damir Hrdas,

Predsjednik podružnice Zagrebačke županije

 

„Ne slažemo se s Nacrtom prijedloga Uredbe o uspostavi uslužnih područja prema kojoj područje Zagrebačke županije ne predstavlja jedno uslužno područje isporučitelja vodne usluge. Ne želimo da naši stanovnici plaćaju skuplju vodu te da našim prirodnim bogatstvom upravlja Zagrebački Holding“- zaključak je današnje sjednice Županijske skupštine Zagrebačke županije. Naime, objavljeni konačni Nacrt prijedloga Uredbe znači da bi gotovo svi vodoopskrbni sustavi koji se nalaze na području Zagrebačke županije trebali potpasti pod upravljanje Grada Zagreba i Zagrebačkog Holdinga. Na taj način gotovo 1/4 stanovnika cijele Hrvatske, oko 1.050.000 ljudi, koristila bi jednog davatelja vodne usluge, dok bi preostale 3/4 bile podijeljene na 18 uslužnih područja. Analizom trenutnih cijena vode na području Zagrebačke županije može se zaključiti, prihvati li se ovakva Uredba, da će doći do povećanja cijene vode.   Nacrtom prijedloga Uredbe, uslužno područje br. 7 obuhvaća Grad Zagreb, te sve gradove i općine u Zagrebačkoj županiji isključujući Grad Zaprešić i općine Bistra, Brdovec, Dubravica, Jakovlje, Luka, Marija Gorica i Pušća koji su obuhvaćeni uslužnim područjem br. 6 koju čine svi gradovi i općine u Krapinsko-zagorskoj županiji. „Ovakav nacrt prijedloga, koji nas spaja s Gradom Zagrebom za nas je apsolutno neprihvatljiv“ ponovio je župan Kožić nadodavši kako se ovaj konačni nacrt prijedloga Uredbe, predložen od nadležnog Povjerenstva i objavljen u petak 14. veljače 2014. godine na službenim web stranicama Ministarstva poljoprivrede, bitno razlikuje od onoga koji je prezentiran 19. prosinca 2013. godine u prostorijama Hrvatskih voda. Tom prilikom rečeno je kako bi na području Republike Hrvatske trebalo biti uslužnih područja koliko i županija. Prezentiran je nacrt prijedloga Uredbe o uspostavi uslužnih područja po kojemu je područje Zagrebačke županije posebno uslužno područje, osim grada Samobora, Svete Nedelje te općine Stupnik koji spadaju pod uslužno područje Zagreba, te općine Jakovlje, koja spada pod uslužno područje Krapinsko-zagorske županije. „Nama nije poznato zašto je Vlada promijenila odluku po kojoj Zagrebačka županija više nije jedno uslužno područje, nismo dobili pravo objašnjenje. Meni se čini da je to politički, a ne stručni razlog“ poručio je Kožić. Istaknuo je i kako je Vlada RH naručila izradu stručne studije od strane nizozemskih konzultanata koja je pokazala da su dva osnovna kriterija za određivanje granica uslužnih područja: geografsko okrupnjavanje na razini županija i proizvodnja vode od minimalno 3 milijuna m3 godišnje. Zagrebačka županija udovoljava svim kriterijima, a godišnje proizvodi četiri puta više vode od navedenog minimuma. „Zašto se ne sluša struka i ne poštuje studija?“ pitao se Kožić. Postoji mogućnost i da se projekti s indikativne liste Hrvatskih voda koji se tiču Zagrebačke županije za sufinanciranje iz strukturnih i kohezijskih fondova EU neće moći realizirati. „Projekt Regionalni vodoopskrbni sustav Zagreb-Istok pred samim je dobivanjem građevinske dozvole, a sada se riskira njegova realizacija. Kako objasniti stanovnicima istočnog djela županije koji nemaju vodu, a godinama izdvajaju novac za gradnju vodoopskrbnog sustava da je njihova sudbina u rukama Grada Zagreba“ rekao je župan. Sjednici Županijske skupštine prisustvovali su i saborski zastupnici s područja županije kao i većina gradonačelnika i načelnika koji su podržali mišljenje Skupštine. Do 3. ožujka otvorena je Javna rasprava o spomenutom Nacrtu prijedloga Uredbe. Županijska skupština proslijedit će svoje mišljenje Ministarstvu poljoprivrede, čiji predstavnici, iako pozvani, nisu se odazvali današnjoj sjednici.

http://www.zagrebacka-zupanija.hr/vijesti?year=2014&id=3295

Vezane vijesti

Dragi  članovi, simpatizeri,prijatelji !

Slaveći s  ponosom ovaj dan  podsjećamo se na trnovit put koji smo morali proći  tijekom duge povijesti  borbe za samostalnost Hrvatske, na branitelje koji su najzaslužniji za ostvarenje sna kojeg su  sanjale  brojne generacije naših predaka.

Gorički laburisti protiv tramvaja

25.04.2015. održana je redovna Skupština Podružnice Zagrebačke županije.

Sukladno pravilniku  o kandidacijskom postupku, skupštini je prisutvovalo 55 delagata a kandidaturu za predsjednika Podružnice istaknuo je dosadašnji predsjednik Damir Hrdas.

 

Hrvatski laburisti – Stranka rada

Podružnica Zagrebačke županije

Ilica 35, Zagreb

Zagreb, 24. ožujka 2015.

ODLUKA O SAZIVANJU REDOVNE SKUPŠTINE

PODRUŽNICE ZAGREBAČKE ŽUPANIJE

I.

Laburisti Zagrebačke županije čestitali su i darivali svoje sugrađanke i sugrađane prigodnim poklonima za blagdan Uskrs.Fotografije s akcije na :

set=a.934732793244797.1073741851.424866574231424&type=3

 

 

U ime Hrvatskih Laburista – Stranke rada Zagrebačke županije i osobno, upućujem Vam srdačne i iskrene čestitke.

Laburisti Zagrebačke županije na Cvjetnicu darivali su svoje sugrađane maslinovim grančicama.

Tradicionalno naši sugrađani znaju gdje i kada u našim općinama i gradovima Laburisti mislie na njih.

Općinski načelnik Općine Križ Marko Magdić jučer je 26.03.2015. godine potpisao ugovor o prodaji zemljišta u Poduzetničkoj zoni Križ I. s Diegom Sartorijem članom uprave trgovačkog društva Stone Gallery d.o.o. iz Rijeke radi izgradnje gospodarskih objekata. Vrijednost kupoprodajnog ugovora iznosi 532.080,00 kuna za ukupnu površinu od 13.302 m2.

Savjet mladih Općine Križ održao svoju konstituirajuću sjednicu na kojoj je za predsjednicu Savjeta izabrana Irena Džinić članica ogranka Križ i za člana Antonio Juričić koordinator Hrvatskih Laburista - Stranke rada Savjeta mladih.

Vjerujem da naši mladi velikim koracima koračaju u budućnost.

Sve najbolje u daljnjem radu želim.

Damir Hrdas

Pred petu godišnjicu postojanja koja se obilježava 27. veljače, Laburisti su u nedjelju 15. veljače na Saboru stranke izabrali novo rukovodstvo.